Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kluczach
                                                                                                                                                                               

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kluczach

Idź do spisu treści

Menu główne

„UPADŁY ANIOŁ” - SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY

W piątek 5 lutego 2016 roku aktorzy Teatru Kurtyna zaprezentowali w naszej szkole spektakl profilaktyczny „Upadły Anioł” przeznaczony dla uczniów Gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Społeczność małego miasta jest porażona niespodziewaną tragedią. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie kilkunastoletni Łukasz, znany ze swojej fascynacji informatyką. Jego rodzice są wstrząśnięci, gdy odkrywają, że ktoś zbezcześcił rzeźbę na grobie ich syna. Tymczasem trwa śledztwo mające wykryć sprawców zabójstwa. Matka jednego z bliskich, szkolnych kolegów Łukasza, Maksa, jest zaniepokojona zachowaniem syna. Wyczuwa wyraźnie, że może on mieć związek ze śmiercią swojego kolegi.
Akcja spektaklu „Upadły anioł” koncentruje się na kolejnych odsłonach tragicznej w finale historii, która dotyka przeciętną, typową szkolną społeczność.
Wśród poruszonych w spektaklu problemów, związanych z budowaniem bazy czynników chroniących, należy wymienić:
- przyczyny, przebieg i skutki uzależnień behawioralnych (gry komputerowe, media),
- skutki braku rozpoznawania emocji, kontroli i zarządzania nimi,
- problem antagonistycznego realizowania poczucia „ja” wobec norm wspólnotowych,
- problem przemocy emocjonalnej i psychicznej realizowanej za pomocą środków publikacji i łączności elektronicznej oraz jej skutków w procesie kształtowania postaw osobowościowych i integracji społecznej ludzi, którzy są jej ofiarami,
- normy etyczne i prawne, regulujące skutki zachowań ryzykownych i przestępczych, - problem dysfunkcji i wulgaryzacji języka, używanego w budowaniu relacji personalnych